Another reason not to use recycled materials!
JK... I learned something new also. Thanks for the info.
JK... I learned something new also. Thanks for the info.
Cheap, check Craig's list for syrup or food grade barrels. Typically they run $15 - $20 for approximately 55 gallon barrel. 35 gallon are quite often available.
If the local dairy also bottles apple juice, they will have food grade barrels to sell. They get apple juice concentrate in them.
They are available as new from wholesalers, but you don't really want to pay that price. A farm store can order larger containers, at a larger cost.
rubbermaid's brute cans are nsf-rated.